miercuri, 14 decembrie 2016

James și Gasol - cei mai buni săptămâna trecută

LeBron James de la Cleveland Cavaliers și Marc Gasol de la Memphis Grizzlies au fost desemnați de liga profesionistă cei mai buni jucători în Conferința de Est respectiv Vest, în săptămâna 5-11 decembrie.
  James a înregistrat cu Cavs 4 victorii pe linie și a fost liderul marcatorilor din NBA cu o medie de 32,5 puncte marcate pe meci.
 Pe 9 decembrie a marcat 27 de puncte în victoria echipei sale 114-84 cu Miami Heat și a ajuns până pe locul 9 în clasamentul all time al marcatorilor din NBA. Ziua următoare a marcat un season-high cu cele 44 de puncte reușite în partida câștigată cu 116-105 în fața celor de la Charlotte Hornets. În timpul partidei cu Hornets, James a devenit primul jucător din istoria NBA cu 27000 de puncte marcate, 7000 de recuperări și tot atâtea pase decisive în întreaga carieră.
 De partea cealaltă, Gasol a reușit cu Grizzlies săptămâna trecută 4 victorii, înregistrând o medie de 27,3 puncte marcate (locul 4 în vest), 10 recuperări și 5,3 pase decisive.
 El a început săptămâna cu al doilea triple double al carierei, terminând cu 28 de puncte, 11 recuperări și 10 pase decisive partida câștigată de Memphis împotriva celor de la New Orleans Pelicans, în două reprize de prelungiri.
  În următoarea partidă câștigată de Grizzlies acasă cu Philadelphia 76ers, 96-91, Gasol a marcat 26 de puncte și a realizat cele mai multe recuperări în acest sezon, 12.

Pe 8 decembrie mai avea să înregistreze un season high, de data aceasta la capitolul punctelor marcate, 36, în victoria cu Portland Trail Blazers.