miercuri, 14 decembrie 2016

Lillard lansează cu o victorie a treia serie de ghete cu semnătură proprie

Portland Trail Blazers a învins lejer Oklahoma City Thunder cu 114-95, în primul meci acasă după 5 consecutive în deplasare.
  Blazers nu a acuzat deloc oboseala acumulată în urma celor 5 deplasări și au intrat foarte bine în meci. În prima repriză, cele două ofensive au funcționat bine, cu un plus de partea celor din Portland care au intrat la pauza mare cu un avantaj de 16 puncte, 68-52.
  În a doua jumătate a partidei, efortul gazdelor de a apăra avansul de la pauza mare a dat rezultate la final, când Westbrook și Thunder nu au reușit să recupereze deficitul prea mare de la începutul sferului 3.
  De la Portland 6, juători au terminat partida de aseară în double-figures, cel mai bun fiind Mason Plumlee cu 18 puncte marcate. În ziua în care cei de la Adidas au lansat a treia serie de ghete Dam 3, Damian Lillard a marcat 17 puncte în 30 de minute.
  De la oaspeți, Russel Westbrook a fost cel mai bun marcatator al partidei cu 20 de puncte în 27 de minute jucate.

În etapa următoare, ambele echipe vor juca în deplasare, Blazers cu Nuggets iar Thunder în Salt Lake City cu Jazz.