joi, 22 decembrie 2016

Westbrook și OKC respiră în New Orleans

Oklahoma City Thunder a învins în deplasare New Orleans Pelicans cu scorul de 121-110.
  Partida a fost destul de echilibrată până în sfertul 3 la finalul căruia scorul a fost 87-84 în favoarea celor de la Thunder. Sfertul 4 a debutat perfect pentru OKC, care printr-un run de 11-0 și-a depășit decisiv adversara, incapabilă de a se mai apropia la mai puțin de 8 puncte până la final.
 Spaniolul Alex Abrines a marcat 9 din cele 18 puncte reușite aseară, în interiorul run-ului câștigător, prin 3 reușite consecutive de la distanță.
  Cel mai bun marcator din NBA, Russel Westbrook, a fost omul meciului în care a reușit un double-double cu 42 de puncte marcate și 10 recuperări.
  De partea cealaltă, efortul lui Anthony Davis, cu 34 de puncte marcate, a fost insuficient echipei din New Orleans pentru a evita înfrângerea.

Peste două zile, Pelicans vor rămâne în New Orleans pentru partida cu Miami Heat, în timp ce OKC se va deplasa în Boston pentru meciul cu Celtics.