miercuri, 7 decembrie 2016

Spurs se impune lejer în Minneapolis

San Antonio Spurs a învins previzibil azi-noapte în deplasare, cu 105-91, pe Minnesota Timberwolves, una dintre cele mai slabe echipe din acest sezon.
  Cei de la Minnesota au început curajos partida în fața ocupantei locului secund din Conferința de Vest, terminând primul sfert în avantaj, 22-19. Jocul lor bun a continuat și în următorul, pe care l-au terminat la egalitate, 24-24.
  Echilibrul dintre cele două avea să se rupă în repriza a doua, când cei de la Spurs și-au ridicat nivelul jocului și au reușit să se impună la 14 puncte în fața lupilor rămași fără vlagă spre final.
  Cel mai bun marcator al meciului a fost Kawhi Leonard de la San Antonio cu 31 de puncte, iar cele două echipe au terminat partida cu  câte 5 jucători în double-figures.

Pentru ambele formații urmează un meci în deplasare peste două zile, în Chicago pentru San Antonio Spurs în timp ce Minnesota Timberwolves va trece granița în Canada pentru meciul cu Toronto Raptors.