miercuri, 7 decembrie 2016

Răspunsul halucinant al lui Kerr la întrebarea despre înlocuirea lui Thompson

Klay Thompson a făcut istorie luni noapte în partida câștigată de echipa sa Golden State Warriors pe tren propriu cu Indiana Pacers cu scorul 142-106.
   Recordul de 60 de puncte marcate, cel mai bun al carierei, a fost și cel mai bun din istoria NBA al punctelor marcată în numai 29 de minute jucate.
După meciul de acum două zile, toată media de peste ocean a fost scandalizată de decizia antrenorului de a nu-l folosi deloc pe Thomson în sfertul 4, când acesta din urmă, având în vedere forma incredibilă de joc, ar fi putut să doboare recordul lui Kobe Bryant de 81 de puncte.
  „Am fost singurul care am putu să-l opresc să marcheze 81”- a fost răspunsul ciudat, hilar și sec dat de Steve Kerr și citat de www.espn.com.

Decizia se pare că i-a nemulțumit și pe jucători care, după meci, și-au ignorat antrenorul la vestiar, după cum însuși Steve Kerr a declarat la conferința de presă de după meci.