vineri, 2 decembrie 2016

Pauza de două zile – de bun augur pentru Blazers

Damian Lillard-de neoprit.
   Pentru prima dată de la startul sezonului, Portland Trail Blazers au avut mai mult de o zi liberă între două meciuri consecutive. În cele două zile de antrenamente, Blazers s-au axat pe îmbunătățirea apărării, cea mai slabă din ligă. Rezultatele s-au văzut imediat în meciul de aseară din Moda Center, când au reușit să-i țină în primele trei sferturi, pe cei din Indianapolis, la un procentaj sub 50 % al aruncărilor din acțiune.
   În prezența proriilor fani, Blazers le-au administrat celor de la Indiana Pacers a cincea înfrângere consecutivă în întâlnirile directe, scor 131-109.
   De la gazde cel mai bun jucător a fost vedeta acestora, Damian Lillard, care a terminat partida în double-double cu 28 de puncte, 10 pase decisive, 5 recuperări și 4 intercepții în cele 35 de minute în care s-a aflat pe parchet. Din tabăra celor de la Pacers, care au jucat fără Paul George accidentat, s-a remarcat fundașul Jeff Teague cu 25 de puncte și 8 pase decisive.
   Portland a obținut aseară a opta victorie consecutivă pe teren propriu în fața echipelor din Conferința de Est.