marți, 13 decembrie 2016

Harden și Houston de neoprit

Houston Rockets a învins aseară Brooklyn Nets, în Toyota Center, cu scorul 122-118.
  Echipa gazdă a început partida mai bine și la pauza mare avea un avantaj de 10 puncte, 53-43.
  În repriza a doua cei de la Nets au început cursa de urmărire a rachetelor iar cu 2:20 minute rămase din joc, Trevor Brooker își aduce echipa în avantaj, 114-113, după un fast break declanșat în urma unei recuperări defensive. Brook Lopez a mărit diferența la 3, 116-113, cu un fallaway jumper și Brooklyn înregistrau deja un run de 16-5. Houston a răspuns rapid prin Eric Gordon (3 puncte) și Harden (2 puncte), trecând în avantaj cu două puncte.
 Cu mai puțin de 40 de secunde rămase, Joe Harris a egalat la 118 cu o reușită de două puncte. Acestea aveau să fie și ultimele pentru Nets în partida de azi-noapte, în finalul căreia new york-ezii au comis multe greșeli.
 Pentru Houston Rockets (cea mai bună echipă în acest sezon la aruncările de 3 puncte) a fost partida cu numărul 24, din 25 jucate în sezon, în care a marcat cel puțin 10 aruncări de afară, un nou record NBA.
 James Harden a reușit aseară 36 de puncte, 11 pase decisive și 8 recuperări în cea de-a 7 victorie consecutivă a celor din Houston, care au reușit 17 aruncări de 3 din 43 de încercări.
 De la Nets, Brook Lopez a fost cel mai bun marcator cu 26 de puncte înscrise. În tabăra lor a revenit aseară fundașul Jeremy Lin, după o absență de 6 săptămâni, reușind 10 puncte în 20 de minute jucate.
  Etapa următoare Houston va primi vizita celor de la Sacramento iar Nets va juca tot pe teren propriu cu Lakers